Čakovec Odao Počast Ljubi Kuntariću: Okrugli Stol o Životu i Djelu Glazbenog Genija
U povodu 100. obljetnice rođenja izuzetnog skladatelja Ljube Kuntarića, u Galeriji Centra za kulturu Čakovec održan je okrugli stol pod nazivom “O životu i djelu Ljube Kuntarića”. Događaj, organiziran u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske, Muzejem Međimurja i Centrom za kulturu, okupio je brojne poznavatelje Kuntarićeva stvaralaštva kako bi razgovarali o njegovom životu, karijeri i neprocjenjivom doprinosu hrvatskoj glazbenoj baštini.
Životna Putanja Jednog Multitalentiranog Stvaratelja
Ljubo Kuntarić rođen je 20. lipnja 1925. godine u Čakovcu. Glazbom se počeo baviti još kao dijete, a uz pohađanje gimnazije, školovao se i u Glazbenoj školi u Varaždinu. Iako je diplomirao hidrogradnju na Tehničkom fakultetu, njegova prava strast uvijek je bila glazba. Živeći većim dijelom života u Voloskom kraj Opatije, Kuntarić je ostavio neizbrisiv trag u hrvatskoj kulturi kroz svoj opsežan glazbeni opus.
Svestranost koja Oduzima Dah
Tijekom okruglog stola, sudionici su istaknuli nevjerojatnu raznovrsnost Kuntarićeva rada. Skladao je više od 2000 popularnih skladbi, 680 sakralnih djela, operete, filmsku glazbu, te brojne kompozicije za tamburu, mandolinu, klape i dječje zborove. Bio je neumorni stvaralac koji je uvijek nosio sa sobom svoje radove, tražeći prilike za njihovo izvođenje.
Ne samo Glazba: Inženjer s Vizijom
Osim što je bio nadaren skladatelj, Kuntarić je uspješno radio i kao inženjer hidrogradnje. Sudjelovao je na značajnim projektima poput izgradnje vodovoda Cres–Lošinj, pokazujući tako svoju svestranost i u tehničkom području.
Ostavština koja Traje
Muzej Međimurja čuva opsežnu Kuntarićevu ostavštinu, uključujući notne zapise, fotografije i osobne dokumente. Kustosica Tajana Vidović istaknula je kako je Kuntarić bio marljiv arhivist vlastitog rada, a njegova izložba “Falat zemlje šteri ima dušu” digitalizirana je i dostupna na stranicama muzeja. Uskoro će biti izložena i u Požegi, Opatiji i Zagrebu.
Glazbeni Program u Čast Majstora
Uz panel-raspravu, publika je uživala u glazbenom dijelu programa s pijanističkim izvedbama Aleksandra Valenčića i pjevanjem Vivien Galletta, riječke glazbenice.
Ovaj događaj podsjeća na važnost očuvanja kulturnog nasljeđa i na trajni utjecaj koje geniji poput Ljube Kuntarića ostavljaju u hrvatskoj glazbenoj povijesti. Za više informacija posjetite stranicu Muzeja Međimurja.
Izvor i fotografija: Muzej Međimurja Čakovec